Nikhef is onlangs betrokken geweest bij een geslaagde test voor wetenschappelijk datatransport met hoge snelheid van Amsterdam naar Finland over een afstand van 3500 kilometer. Dat hebben ict-samenwerking SURF en Nokia bekend gemaakt.
Bij de test werd een datatransport van 1,2 terabit per seconde behaald tussen Amsterdam en datacenter CSC in Kajaani in Finland via een quantumveilige glasvezelverbinding. De test laat de mogelijkheden zien van ultrasnelle, grensoverschrijdende connectiviteit voor onderzoeksdata, aldus de samenwerkende partijen.
“De aanzienlijke geografische afstand vormt geen belemmering voor dataverkeer”, concludeert Jani Myyry, senior netwerkspecialis bij CSC, uit de tests.
Kunstmatige data
Voor de test werden kunstmatige gegevens van Nikhef gebruikt, plus de hardware in het servercentrum van het onderzoeksinstituut in Amsterdam Sciencepark. Zonder deze inzet was de test niet mogelijk geweest, aldus SURF.
Een unieke kans, zegt netwerk architect Tristan Suerink van Nikhef. “Voor ons is dit een unieke kans om betrokken te zijn bij baanbrekende innovatie. We hebben dit soort technologie nodig om onze wetenschappelijke data-intensieve ambities te kunnen verwezenlijken samen met SURF de komende jaren. Door onze kennis en expertise voor het stresstesten van infrastructuren in te brengen binnen deze samenwerking, hebben wij ons steentje kunnen bijdragen.”
Tests werden uitgevoerd over verschillende routes, waaronder de langste route van 4.700 km via Noorwegen, met een capaciteit van 1 Tbit/s. Om dit in perspectief te plaatsen: 1 Tbit/s is genoeg om 200.000 full HD-films tegelijkertijd te streamen.
Supercomputers
Deze resultaten zijn bijzonder veelbelovend nu de onderzoekswereld zich voorbereidt op het online komen van supercomputers en AI-fabrieken – waar betrouwbare, schaalbare en veilige verbindingen cruciaal zullen zijn voor het ondersteunen van enkele van ’s werelds grootste datasets en meest veeleisende werklasten.
De test maakte gebruik van een combinatie van echte onderzoeksgegevens en synthetische gegevens, die rechtstreeks van schijf naar schijf werden overgebracht – van SURF’s faciliteit in Amsterdam naar het datacenter van CSC in Kajaani – via vijf bestaande onderzoeks- en onderwijsnetwerken: SURF (Nederland), NORDUnet (Nordic backbone), Sunet (Zweden), SIKT (Noorwegen) en Funet (het netwerk van CSC in Finland).