In de tijdelijke tentoonstelling Dichterbij het Zwarte Gat toont museum Boerhaave in Leiden de wondere wereld van het zwarte gat. Van de vroegste ideeën over extreem vervormde ruimte en tijd tot de eerste foto van een zwart gat.

De expositie laat objecten zien die met het onderzoek te maken hebben, van de aantekeningen van Roger Penrose tot de vulpen van Albert Einstein, waarmee hij zijn algemene relativiteitstheorie van 1919 ontwikkelde. Ook de spraakcomputer van theoreticus Steven Hawking is er te zien.

Op de expositie vol objecten en uitleg zijn op monitoren ook jonge onderzoekers te zien, die vertellen over hun eigen werk aan de eerste zwartegat-foto ooit. Die foto ging april 2017 de hele wereld over en vormt ook hier het indringende beginpunt van de tentoonstelling.
Verderop staan de computerschijven waarop alle data van de acht radiotelescopen staan waarmee deze afbeelding kon worden gemaakt.
De tentoonstelling Dichterbij het Zwarte Gat is tot stand gebracht op initiatief van het Dutch Black Hole Consortium, een brede coalitie in het kader van de Nationale Wetenschapsagenda van onderzoeksinstellingen in de astronomie en het ruimteonderzoek, samen met fysici en ook wetenschapsmusea als Boerhaave.
In de tentoonstelling is er ook aandacht voor zwaartekrachtsgolven en het initiatief om daarvoor de nieuwe Einstein Telescope te bouwen, mogelijk in de grensregio in Zuid-Limburg, een project waarbij ook Nikhef intensief betrokken is.
