Betreden van andere afdelingen
Bij het betreden van een afdeling gelden de regels die daar van toepassing zijn. Verder gelden voor de verschillende beroepsgroepen andere manier van gebruik en soms ook een andere benadering
Afdelingen met speciale regels:
Mechanische werkplaats
Bij het betreden van de mechanische werkplaats moet rekening gehouden worden met de werkzaamheden die er verricht worden. Daarom mogen de medewerkers aan de machines niet zomaar aangesproken worden, een schrikreactie zou verwonding of schade kunnen veroorzaken.
Het gebruik van de machines mag alleen door deskundig personeel geschieden. Ondeskundig gebruik zou schade of verwonding kunnen veroorzaken.
Betreden van hijsgebied
Bij het betreden van een ruimte waar hijswerkzaamheden plaatsvinden moeten helm en veiligheidsschoenen gedragen worden. In overleg met de medewerker die de kraan bedient, kan al dan niet de ruimte betreden worden. Het is niet toegestaan onder de last door te lopen.
Meer info is te vinden onder verticaal en horizontaal transport.
Clean rooms
In de clean rooms heersen constantheden met een stofdeeltjesgehalte van 100000 tot 10000 deeltjes per kubieke meter. Het is daarom verplicht zich aan de voor de ruimte geldende kledingvoorschriften te houden. Dat betekent in de meeste gevallen het dragen van een haarnetje, een stofjas en overschoenen.
Bij clean rooms komt het in verband met overdruk voor dat de deuren van de vluchtwegen de ruimte indraaien in plaats van naar buiten. Dit heeft gevolgen voor de doorgang van de vluchtwegen.
Er zijn op het Nikhef twee cleanrooms in gebruik op een afgelegen locatie. Zie het volgende hoofdstuk, werken in afgelegen ruimtes.
Laboratoria
Bij het betreden van laboratoria moet rekening gehouden worden met de waarschuwingsborden bij de ingangsdeur. Verkeerde of onvoorzichtige handelingen kunnen schade aan een experiment, maar ook gevaar voor de eigen gezondheid tot gevolg hebben. Te denken is aan een werkende laser, die sterk genoeg is de ogen, kleding of huid te beschadigen.